Děti vyprávějí

14. prosince 2009 v 14:35 | Fox Mulder

Děti vyprávějí

Snad nejdůvěryhodněší svědectví pocházeí od dětí.Ty totiž většinou nemají důvod si něco vymýšlet v zájmu vlastí popularity a pamatují si hodně detajlů.

Jedno takové zajímavé svědectví je tady:

Příběh se odehrál 16.Dubna 1994 v Dolanech.Jeho autorem je Ondřej Kopecký tehdy navštěvující 4.třídu.

"Domluvili jsme se se setřenicí Kateřinou, že půjdeme po večeři ven pozorovat naše psy.Sledovaly jsme je před naším domem a potom jsme šli do stanu který máme za domem a v kterém přes prázdniny spíme.Byly jsme v něm nějakou dobu a potom jsme se vypravily znovu se podívat na psy.
A hned na to kačka něco uviděla a připadalo jí to jako UFO Viděli jsme něco nízko nad obzorem.Jako talíř s kopulí.Byl šedočerný,a na něm ve spodní části tři ďubky-ty byly světlejší než talíř.Ten se pomalu otáčel. Vznášle se nad Sebušickým kopcem. Na povrchu celý žlutě zářil. Kačka šla pro babičku aby se šla taky podívat. Ta vyšla i s mým mladším bratrem Markem,ale hned se zase vrátili domů.Talíř byl pořád na stejném místě. Za chvýli Kačka utekla domů a já zůstal sám. A pak ze spodního okraje talíře, ze kterého svítily žluté paprsky sestoupily tři postavy. Vydaly se prostředkem silnice. Funěly jako při hlubokém dýchání a dupaly.Šly pomalu ke mně.Mezi nima byla mezera zhruba třicet centimetrů.Zatavily se asi dva metry předemnou.
Strach jsem měl jen málo.Koukali jsme se na sebe.Měly výšku asi jako dospělý člověk.Halvu měli obnaženou a na sobě skafandr, jako mají kosmonauti-barva byla šedá.Nohy nebyly v botách,viděl jsem jen takové placky.Měly holou hlavu a velké uši.Halvu velkou jako člověk,ale kulatější.Barva kůže byla růžovější než u člověka a oči stejně velké máme my s černými panenkami.Nos měly velký jako člověk a úzké rty.Ruce dosahovaly až na zem a na nich byly 3 prsty.Dívaly jsme se na sebe asi 2 minuty.Pak jsem se podíval do oken k babičce jestli se někdo nedívá, ale nikdo tam nebyl.Když jsem se otočil zpátky tak už byly postavy pryč.Talíř byl ještě chvýli na obloze a potom odletěl směrem na Svinišťany."
Ondřejovo vyprávění doplňuje Kateřina Jirásková,tehdy též žákyně 4.třídy.

"Po večeři v pondělí jsme se domluvily s Ondrou, že půjdeme pozorovat psy.Stáli jsme za keřem a já se ondry zeptala jestli věří na ufony.On řekl že moc ne. A zeptal se mě, jestli já věřím. Řekla jsem že jo. A pak jsem se podívala směrem ke Krabčicím.Nad kopcem jsem uviděla světla.Viděla jsem světla žluté barvy.Talíř byl žlutý a kolem něho byla žlutá záře.Pomalu se otáčel,ve spodní části měl tři žluté body.Pak jsem slyšela dupot a funění.Bála jsem se a utekla domů.Ještě jsem se podívala na oblohu, ale ta už byla černá a nic jsem neviděla.Ondra tam ještě zůstal a když se vrátil tak mi vyprávěl co viděl.Řekli jsme mému taťkovy že jsme viděli ufo a druhý den jsme se tam jeli autem podívat na Krabčický kopec ale nic jsme tam nenašli ani neviděli."

Ondřejova maminka se dodatečně rozpoměla,že podle chlapcovy první výpovědi mu jedna z postav podávala bílou krabičku a měla přitom nápadně dlouhé ruce.Tak dlouhé že aby mohla ruku s krabičkou natáhnout, musela couvnout dozadu.Ondra si krabičku nevzal.
 


Komentáře

1 Delliane Delliane | Web | 12. března 2010 v 17:30 | Reagovat

Měl tu krabici zebrat..ale tohle je zajímavé..

2 Arlenerek Arlenerek | E-mail | 22. července 2017 v 15:19 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170721

3 EssayForMe EssayForMe | E-mail | Web | 25. července 2017 v 21:05 | Reagovat

We Can Write Your Paper For You - EssayErudite.com

Can You <a href=https://essayerudite.com/write-essay-for-me/>Write My Essay for Me</a> ? How many times do students worldwide ask this question without finding an answer?
We'd rather not check the official statistics. At the same time, essays appear to be probably among the most popular academic assignments.
Students from various education establishments need to complete them constantly. If you are among those lucky ones, feel free to contact our customer service department and opt for an <a href="https://essayerudite.com" />essay writing help</a>

4 Flossiethouh Flossiethouh | E-mail | 26. července 2017 v 2:23 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170725

5 Flossiethouh Flossiethouh | E-mail | 26. července 2017 v 13:14 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170725

6 Davidcoert Davidcoert | E-mail | 29. července 2017 v 11:03 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиудаление негативных отзывов Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

7 AaauceOrive AaauceOrive | E-mail | Web | 29. července 2017 v 14:03 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

https://veronasegwaytours.com/

8 MariaBlip MariaBlip | E-mail | Web | 2. srpna 2017 v 0:02 | Reagovat

Хотели бы как-то разнообразить сексуальную жизнь? Добиться новых ощущений позволят секс-игрушки

Один из самых популярных способов достигнуть ярких ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью достаточно проcто добиться стимуляции эрогенных зон и точек. Только не пользуйтесь им в одиночестве, доверьтесь своей второй половине. Это укрепит вашу связь и поможет стать более открытыми и раскованными друг с другом.</p>
Также среди секс-игрушек распространены эрекционные кольца, наручники, смазки и стимуляторы. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь попробовать разные варианты, и вы обязательно отыщите то, что придется по душе вам и партнеру.</p>
Стоит заметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, фаллоиммитаторы, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>, и остальные игрушки для взрослых можно в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

9 ranitidine 300 mg ranitidine 300 mg | E-mail | Web | 22. března 2018 v 19:24 | Reagovat

ranitidine 150 mg

10 buy ranitidine buy ranitidine | E-mail | Web | 22. března 2018 v 23:49 | Reagovat

buy ranitidine

11 mobic meloxicam 15 mg mobic meloxicam 15 mg | E-mail | Web | 23. března 2018 v 10:50 | Reagovat

mobic meloxicam    7 5 mg

12 mobic meloxicam	7 5 mg mobic meloxicam 7 5 mg | E-mail | Web | 23. března 2018 v 20:53 | Reagovat

mobic meloxicam    medication

13 mobic meloxicam 15 mg mobic meloxicam 15 mg | E-mail | Web | 24. března 2018 v 4:31 | Reagovat

mobic meloxicam 15 mg

14 http://mobicmeloxicam15mg.com/#mobic-meloxicam-medication http://mobicmeloxicam15mg.com/#mobic-meloxicam-medication | E-mail | Web | 30. března 2018 v 15:15 | Reagovat

mobic meloxicam medication

15 smettere di fumare smettere di fumare | E-mail | Web | 9. dubna 2018 v 13:02 | Reagovat

smettere di fumare dopo 48 ore

16 view website view website | E-mail | Web | 13. dubna 2018 v 17:01 | Reagovat

ipnosi per smettere di fumare costi

17 website website | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 11:01 | Reagovat

Buy Essay Germany | Essay Writing Service in Germany

18 smettere di fumare Mog smettere di fumare Mog | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 20:54 | Reagovat

smettere di fumare

19 Buy Essay Canada Mog Buy Essay Canada Mog | E-mail | Web | 19. dubna 2018 v 11:40 | Reagovat

Buy Essay Canada

20 Smettere Di Fumare VelocementeMog Smettere Di Fumare VelocementeMog | E-mail | Web | 21. dubna 2018 v 17:11 | Reagovat

Smettere Di Fumare Velocemente

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama