Konspirační teorie #2

5. prosince 2009 v 16:37 | Fox Mulder
Konspirační teorie - 11.září

Konspirační teorie #2


Smrt tisíců nevinných, obrovské materiální škody a největší útok na Ameriku - to vše znamenalo 11. září 2001. Fakta jsou notoricky známá, ale objevily se i desítky teorií, že všechno je jinak.


"Pravda je někde venku," říká s oblibou tajný agent FBI Fox Mulder v seriálu Akta X. Této myšlenky se chytili i příznivci konspiračních teorií a ze sebemenší nesrovnalosti vytvářejí dlouhé řetězce fakt i spekulací. Kdo mohl způsobit útoky z 11. září?

Oficiální verze

Oficiální vyšetřovací zpráva, kterou vypracovala Národní komise pro teroristické útoky na Spojené státy, zjistila, že za všemi útoky z 11. září stojí teroristická skupina kolem egyptského teroristy Mohameda Atty. Všichni útočnici byli členy organizace Al-Kajda vedené Usámou bin Ládinem, většina pocházela ze Saúdské Arábie. Neprokázalo se napojení na žádnou zemi, která by teroristy podporovala. Práce komise byla velice podrobná - tým vyslechl přes tisíc lidí a prostudoval neuvěřitelné množství 2,5 milionů stran dokumentů. Na zprávě se pracovalo téměř dva roky. Přesto v ní kritici našli řadu nesrovnalostí a napadnutelných míst.


Kdo věří a kdo ne
Podle amerického deníku The New York Times věří oficiální verzi jen pouhých 16 procent Američanů, víc než polovina USA si myslí, že jim vláda řadu informací utajuje. Pochybovačům nahrávají i kroky americké vlády - část vyšetřovací zprávy byla prohlášená za tajnou a veřejnost ji nikdy neviděla. Konspirační teorie nejsou dílem nějakým šílenců, řada pochází od významných univerzitních profesorů a vědeckých spolků. Například petici o nové a kvalitnější vyšetření událostí z 11. září podepsala skupina 75 univerzitních vědců.

11. září 2001
Pentagon několik minut po nárazu Boeingu. Ale nikde nejsou vidět spousty trosek, které by měly po pádu stotunového kolosu všude být.
Foto: internet

Podezřelé okolnosti
Příznivci konspiračních teorií našli stovky podezřelých okolností, které jsou v rozporu s oficiální verzí událostí. Podívejme se jen na ty nejzásadnější:

1) Proč nereagovala vzdušná obrana Spojených států?
V době, kdy teroristé měli zaútočit, bránilo celé území USA jen 15 vojenských letadel. Ve stejnou dobu se totiž konala řada cvičení, která většinu dostupných stíhaček odeslala na druhou stranu země. Velitelství vzdušné obrany země (NORAD) nebylo schopné nasadit je účinně - podezřelých letadel bylo celkem 22! Příznivci konspirací se ptají, zda to byla jen náhoda, nebo jestli cvičení někdo úmyslně naplánoval tak, aby letouny vůbec nemohly zasáhnout.

2) Proč se podivně obchodovalo s akciemi postižených firem?
Den před útoky proběhla údajně řada tzv. opčních obchodů na letecké společnosti, jejichž letadla byla druhý den unesena. Obchodovalo se s nimi jedenáctkrát více, než je průměrná hodnota. Většina uzavřených obchodů počítala s výrazným poklesem obchodovaných akcií. Člověk ani nemusí být velký konspirátor, aby ho napadlo, že někdo mohl využít svých znalostí a rozhodl se je zpeněžit.

11. září 2001
Satelitní pohled na Pentagon: porušená je mnohem menší část budovy než by se mohlo čekat.
Foto: internet

3) Do Pentagonu nemohlo narazit letadlo
Oficiální verze událostí tvrdí, že do budovy Pentagonu narazil Boeing 747. Jenže na fotografiích zachycených těsně po katastrofě nejsou vidět žádné trosky. Navíc je budova poškozená jen velmi mírně, na to, že do ní měl v obrovské rychlosti narazit těžký stroj. Někteří příznivci spikleneckých teorií tvrdí, že do Pentagonu vůbec nenarazilo letadlo, ale jen kamion naplněný výbušninami.
4) Pád WTC nezpůsobil náraz letadel, ale exploze výbušniny
Že do věží World Trade Center narazila dvě letadla, to si popírači oficiální verze zpochybnit nedovolí. Ale už nevěří tomu, že by tyto letouny mohly za pád. Podle některých názorů by se totiž věže po nárazu letadel měly zvrátit jako kmen stromu - ony se však teleskopicky sesunuly. K této teorii přispívají i zprávy o záhadných výbuších v dolních patrech WTC. Mluví se také o týmech podivných údržbářů, kteří se měli po věžích WTC pohybovat den před katastrofou a podivných náhodách, k nimž krátce před nárazem letadel došlo. Jednou z těch nevysvětlitelných je, proč v den útoku někdo přepnul požární signalizaci budovy do testovacího režimu, který způsobil, že jakýkoli požár byl považován jen za simulaci.Jistou dobu se také spekulovalo, že jedno z letadel mělo na sobě podivnou konstrukci, která na něm neměla co dělat. Později však experti dokázali, že to byl standardní proudnicový kryt, jímž jsou vybaveny všechny Boeingy 767.

5) Podivní teroristé
Záhadou stále zůstávají i osoby některých útočníků. Řada z nich, nejméně sedm, byla ještě po útoku někde viděna, čtyři měli dokonce poskytnout rozhovory novinářům. Je dost dobře možné, že opravdoví teroristé se za ně jen vydávali a použili napodobeniny jejich pasů. Kdo pak ale zaútočil doopravdy?


Přívrženci spikleneckých teorií nejčastěji obviňují administrativu Georgie W. Bushe. Ta měla ve spojení se spřátelenými vojensko-průmyslovými firmami vést útok proti vlastnímu národu, jen aby rozpoutala konflikt, na kterém zbohatne. Zabití nevinných lidí v budovách WTC mělo naklonit veřejné mínění Američanů ve prospěch útoků na arabské země bohaté na ropu a zemní plyn. A kde je pravda? Zastánci spikleneckých teorií pevně věří, že ji mají oni, naopak oficiální kruhy už řadu konspiračních argumentů vyvrátily.


Zdroj: ww.tn.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama