Nevysvětlitelné zahady lidského chování

5. prosince 2009 v 11:02
Ani nejlepší vědci nedokázali definitivně rozluštit, proč se lidé smějí nebo červenají.
Prestižní vědecký časopis New Scientist sestavil žebříček deseti věcí, které lidé dělají (či mají) a jimž zatím věda přesně nerozumí.

"Je překvapivé, že existuje tolik vlastností, které zůstávají záhadou. Sahají od ušlechtilých, jako je umění, snění a altruismus, ke směšným, jako jsou pubické ochlupení, červenání a rýpání v nose," píší vědci v článku.

Z těchto záhad vybrali redaktoři listu Daily Telegraph deset nejzajímavějších.

1. Červenání se: Už Charles Darwin se snažil vysvětlit, proč se při lhaní červenáme, což upozorňuje ostatní. Podle některých to může pomoci rozptýlit konfrontaci nebo posílit intimitu tím, že mluvčí odhalí svou slabost.

2. Smích: Když se smějeme, uvolňují se endorfiny zlepšující náladu, což se zdá být jasným vysvětlením. Desetiletá studie ovšem ukázala, že se častěji smějeme banálním poznámkám než vtipům, což problém znejasňuje.

3. Líbání: Vysvětlení pro líbání zřejmě není genetické, protože v některých kulturách se neprovozuje. Existují teorie, že je spojeno se vzpomínkami na kojení a že pralidé odstavovali děti tak, že je krmili potravou ze svých úst, což posílilo spojení mezi sdílením slin a uspokojením.

4. Sny: Teorie Sigmunda Freuda, podle nichž sny vyjadřují naše nevědomé touhy, je podle autorů už překonaná. Ví se, že sny lidem pomáhají zvládat jejich pocity, ale přesný důvod, proč máme tyto zvláštní vize, zatím neznáme.

5. Pověrčivost: Neobvyklé, ale uklidňující zvyky nedávají z evolučního hlediska smysl; je ale pravda, že například pro pravěké lidi bylo důležité nesplést si zvuky vydávané tygrem plížícím se v trávě za šumění větru. Tohoto pudu podle autorů využilo náboženství.

6. Šťourání v nose: Odpudivý, ale rozšířený zlozvyk pojídat "nosní usazeniny" nemá skoro žádný přínos pro výživu, tak proč to dělá až čtvrtina dospívajících, průměrně čtyřikrát denně? Podle některých to posiluje imunitní systém.

7. Puberta: Žádné jiné zvíře neprochází nervózním, nepředvídatelným obdobím dospívání. Podle některých nám tato část života pomáhá reorganizovat mozek před dospělostí nebo umožňuje člověku experimentovat před tím, než ho sváže odpovědnost.

8. Altruismus: Dávat bez jisté protihodnoty je v evolučním smyslu zbytečné chování. Může to pomáhat při upevnění skupinové soudržnosti nebo to prostě jen přináší pocity uspokojení.

9. Umění: Malování, tanec, sochařství a hudba mohou být lidským ekvivalentem pavího ocasu, který je symbolem vhodnosti pro partnerství. Může ale také sloužit jako nástroj pro šíření vědomostí nebo zkušeností.

10. Tělesné ochlupení: Jemné chlupy po těle a silné na genitáliích jsou přesně opačnou výbavou než jakou mají primáti, naši nejbližší zvířecí příbuzní. Mohou sloužit k rozšiřování tělesného pachu, zahřívat intimní partie nebo je chránit před odřením.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama